5.png

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Według raportu Biblioteki Narodowej w 2016 r. jakąkolwiek książkę przeczytało 37% Polaków w wieku co najmniej piętnastu lat, jedynie 10% przeczytało 7 lub więcej pozycji. Około 20 mln Polaków nie przeczytało żadnej książki. Czytelników wychowują czytelnicy. Szacuje się, że w 90 proc. przypadków osoba, która pochodzi z domu, gdzie się czyta, będzie w dorosłym życiu czytała. Są trzy źródła, z których wypływa zwyczaj czytania: dom, szkoła i kultura masowa, przez którą rozumiemy też opinię ludzi cieszących się prestiżem, a także obrazy literatury i książek w serialach

W czasie Tygodnia Bibliotek w naszej szkole nauczyciele czytali uczniom fragment wybranej przez nich książki, przez 10 minut na każdej drugiej lekcji, bez względu na to, czy był to w-f, język polski czy matematyka. W każdej klasie tzw. strażnik książki, pilnował czasu czytania i stron. Na drzwiach klas zawisły wykonane przez uczniów plakaty, informujące o tym, jaka książka czytana jest w klasie.

Przedszkolaki oraz uczniowie klas I- III wraz z wychowawczyniami odwiedzili Publiczną Bibliotekę w Stojeszynie Pierwszym. Zajęcia przygotowane przez bibliotekarkę p.Alfredę Gierłach związane były z obchodami „Roku Rzeki Wisły”. 9 maja Biblioteka Publiczna gościła 5 i 6 – latki. Dzieci słuchały legend i bajek związanych z Wisłą, śpiewały piosenki, rysowały ilustrację do poznanej bajki, na zakończenie wizyty wypożyczyły książki.10 maja bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II, zaś 12 maja pierwszo i trzecioklasiści.

Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „ Z biegiem Wisły”. Słuchali wierszy i bajek związanych z Wisłą. Czytali legendę o powstaniu rzeki i wykonywali rysunek do wysłuchanego utworu. Wspólnie śpiewali piosenki o Wiśle. 11 maja oddział przedszkolny „Skrzaty”odwiedziła – p.Alfreda Gierłach. Bibliotekarka opowiedziała przedszkolakom o pracy w bibliotece. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przyniesione przez nią książeczki i z uwagą wysłuchały fragmentów książek. Maluchy obiecały, że wkrótce z rodzicami odwiedzą bibliotekę.

Dziękujemy pani bibliotekarce za ciekawe i wartościowe lekcje biblioteczne !

 

Nauczyciele wraz z wychowankami

 mt_Gallery