Biblioteka
- Szczegóły
„Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa to klasyka literatury świątecznej. 18 grudnia 2023 r. bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klas II i III wraz z wychowawczyniami oraz piąto i szóstoklasiści. Bibliotekarka zapoznała uczniów z życiorysem pisarza. Następnie dzieci z uwagą i w skupieniu wysłuchały słuchowiska na motywach „Opowieści wigilijnej” w adaptacji C. Harasimowicza w wykonaniu znanych polskich aktorów (K. Kowalewskiego, P. Adamczyka, A. Ferency, W. Malajkata, K. Kolbergera i G. Wolszczak).
Skupienie na efektach audio nie tylko bardziej angażuje dzieci w przekaz, ale również pozwala odpocząć oczom, zmęczonym współczesnymi urządzeniami – smartfonami, komputerami i telewizorami.
Słuchowiska:
- pobudzają wyobraźnię, dzieci musza same wyobrazić sobie głównych bohaterów i ich świat
- uczą skupienia i koncentracji uwagi
- pomagają rozwijać słownictwo i umiejętności językowe, dzieci uczą się poprawnej wymowy, poszerzają słownictwo, zapoznają się z melodią języka
- tak samo jak tradycyjne książki wpływają na kształtowanie wrażliwości emocjonalnej dzieci
- są dobrą rozrywką i mogą przekonać do sięgnięcia po papierowe egzemplarze książek.
Na zakończenie spotkania wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę i złożyli sobie świąteczne życzenia.
Do przygotowania relacji z wydarzenia wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
Bibliotekarz szkolny
- Szczegóły
Sejm podjął uchwałę na mocy, której rok 2022 został ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu. Wcześniej na patronów roku 2022 zostali wybrani: Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Wanda Rutkiewicz i Józef Rufin Wybicki.
Fot. Kancelaria Sejmu
ROK MARII KONOPNICKIEJ
23 maja – 180 rocznica urodzin
Sejm uhonorował jedną z najwybitniejszych pisarek, doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną". Była najwybitniejszą reprezentantką nurtu ludowej stylizacji pieśniowej, stosując język poetycki zaczerpnięty z historycznych i baśniowych motywów, inspirowany pięknem przyrody ojczystej. Tworzyła liryki i pieśni o tematyce patriotycznej i społecznej oraz obrazki poetyckie. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze. W 1926 roku władze niepodległej Rzeczypospolitej rozważały „Rotę” jako hymn narodowy
- Wolne zasobypisarki
- Kolekcja cyfrowaPolona
ROK JÓZEFA RUFINA WYBICKIEGO
10 marca – 200 rocznica śmierci, 29 września – 275 rocznica urodzin, 225 rocznica powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”
Autor „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1927 roku jest polskim hymnem narodowym. Józef Wybicki był wielokrotnie posłem na sejm i brał udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja. Uczestniczył w tajnych przygotowaniach do Insurekcji Kościuszkowskiej. Później, w Paryżu, zabiegał o utworzenie wojska polskiego u boku Francji.
- Wolne zasoby
- Kolekcja cyfrowaPolona
ROK MARII GRZEGORZEWSKIEJ
100 rocznica utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Maria Grzegorzewska to jedna z najwybitniejszych polskich pedagożek, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. Mottem swojego życia uczyniła stwierdzenie: ,,Nie ma kaleki – jest człowiek”. Jej dzieła stanowią inspirację dla kolejnych badaczy i twórców akademickiej pedagogiki specjalnej oraz praktyki edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej. Szczególną wartość nadała pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie, charyzmatycznego i empatycznego.
ROK WANDY RUTKIEWICZ
12 maja – 30 rocznica śmierci
Jedna z najwybitniejszych himalaistek świata. 16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest - jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie. Była także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2. Zaginęła 12 maja 1992 roku w drodze na Kanczendzongę. Nie odnaleziono jej ciała.
https://podroze.onet.pl/ciekawe/rok-wandy-rutkiewicz-2022-kim-byla-najwybitniejsza-polska-alpinistka/rr8wng1
ROK IGNACEGO ŁUKASIEWICZA
8 marca – 200 rocznica urodzin
Twórca światowego przemysłu naftowego. Należy do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój Polski i całego świata. Na zapoczątkowanym przez Łukasiewicza procesie destylacji ropy naftowej bazuje współcześnie wiele gałęzi przemysłu chemicznego, kosmetycznego i nowoczesnych technologii.
ROK JÓZEFA MACKIEWICZA
1 kwietnia – 120 rocznica urodzin
Jeden z największych w dziejach pisarzy polskich. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie odbył studia przyrodnicze na uniwersytetach w Warszawie i Wilnie. Stworzył oryginalny model powieści fabularno-dokumentarnej epicko przedstawiający obraz rzeczywistości. Od 2002 roku przyznawana jest Nagroda Literacka imienia Józefa Mackiewicza. Jego twórczość cieszy się wielkim uznaniem krytyków i badaczy literatury.
ROK POLSKIEGO ROMANTYZMU
200 rocznica ukazania się zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza
Okazją do uczczenia polskiego romantyzmu w 2022 jest 200 rocznica ukazania się dzieła „Ballady i romanse” autorstwa Adama Mickiewicza, które wyznaczyły początek polskiego romantyzmu. Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej. Romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Twórcy ci byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. „Pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele. ”.
Źródło: sejm.gov.pl
Źródło: https://biblioteka.pl/
- Szczegóły
Boże Narodzenie - tradycje i zwyczaje w Polsce
Wigilia: https://www.gov.pl/web/kultura/wigilia
Dekoracje bożonarodzeniowe – podłaźnik, pająk, światy, choinka: https://www.gov.pl/web/kultura/dekoracje-bozonarodzeniowe---podlaznik-pajak-swiaty-choinka
Nieodłączne elementy Wigilii – opłatek, sianko, puste miejsce przy stole: https://www.gov.pl/web/kultura/nieodlaczne-elementy-wigilii--oplatek-sianko-puste-miejsce-przy-stole
Wieczerza wigilijna: https://www.gov.pl/web/kultura/wieczerza-wigilijna
Boże Narodzenie – pierwszy dzień swiąt: https://www.gov.pl/web/kultura/boze-narodzenie--pierwszy-dzien-swiat
Święto św. Szczepana – drugi dzień świąt: https://www.gov.pl/web/kultura/swieto-sw-szczepana--drugi-dzien-swiat
Kolędowanie: https://www.gov.pl/web/kultura/koledowanie
Szopkarstwo: https://www.gov.pl/web/kultura/szopkarstwo
Regionalne zwyczaje bożonarodzeniowe: https://www.gov.pl/web/kultura/regionalne-zwyczaje-bozonarodzeniowe
Wigilijne wrózby: https://www.gov.pl/web/kultura/wigilijne-wrozby
Boże Narodzenie na świecie
https://www.youtube.com/watch?v=b5Uu5TcYwpo&ab_channel=bluefingersbywiola
Moi Drodzy
Przed nami ferie świąteczne. Zachęcam Was przeczytania lub wysłuchania „Opowieści Wigilijnej” K. Dicensa.
(Audiobook) Opowieść Wigilijna Karol Dickens
https://www.youtube.com/watch?v=zRSsU3nTlv0&ab_channel=%C5%9AwiatKsi%C4%85%C5%BCki-
Gwiazda
LEOPOLD STAFF
Świeciła gwiazda na niebie,
Srebrna i staroświecka,
Świeciła wigilijnie,
Każdy zna ją od dziecka.
Zwisały z niej z wysoka
Długie, błyszczące promienie,
A każdy promień to było
Jedno świąteczne życzenie.
I przyszli - nie magowie,
Już trochę postarzali -
Lecz wiejscy kolędnicy,
Zwyczajni chłopcy mali.
Chwycili za promienie,
Jak w dzwonnicy za sznury,
Ażeby śliczna gwiazda
Nie uciekła do góry.
Chwycili w garść promienie,
Trzymają z całej siły.
I teraz w tym rzecz cała,
By się życzenia spełniły.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam
Niech się spełnią świąteczne życzenia, te łatwe i trudne do spełnienia.
Niech się spełnią te duże i małe, te mówione głośno lub wcale.
Bibliotekarz szkolny
Ewa Kamińska-Rząd
- Szczegóły
Wyniki ankiety bibliotecznej w klasach I- III
Ankieta biblioteczna w klasach I- III została przeprowadzona w czasie trwania Tygodnia Bibliotek 2021 ( 8- 15 maja), we współpracy z wychowawcami klas. Celem ankiety było poznanie upodobań czytelniczych uczniów. W ankiecie wzięło udział 91% uczniów. 68% uczniów stwierdza, że lubi czytać książki.
32% uczniów odpowiedziało, że nie lubi czytać, przy czym 86% z nich to chłopcy.
Uczniowie deklarują, że w ciągu tego roku szkolnego przeczytali średnio 4,4 książki, przy czym dziewczynki dwa razy więcej niż chłopcy. 100% uczniów wypożycza książki w bibliotece szkolnej. Z innych bibliotek korzysta 82% ankietowanych uczniów.
Na pytanie: Czy lubisz kiedy ktoś inny czyta Ci książkę?
uczniowie odpowiadali: tak – 27%, nie – 17%, czasami - 59% uczniów.
Najchętniej uczniowie czytają książki:
o zwierzętach - 36% ankietowanych uczniów,
z kolorowymi ilustracjami – 32%,
baśnie i legendy – 27%,
o przyrodzie – 23%,
przygodowe – 23%,
wiersze i rymowanki – 23%.
Własne książki ma 82% uczniów. Dwóch uczniów stwierdza, że nie ma w domu własnych książek.
Uczniowie polecają swoim koleżankom i kolegom następujące książki:
- „Kicia Kocia” A. Głowińska ( seria pięciu książeczek dla młodszych dzieci),
- „Pod szczęsliwą kocią gwiazdą” G. Strumiłło- Miłosz,
- „Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren,
- „Kroniki Wardstone” J. Delaney (seria polecana dla czytelników powyżej 10 roku życia),
- „Akademia Pana Kleksa” J. Brzechwa,
- „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” J. Bednarek,
- Seria „Harry Potter” J. K. Rowling,
- „Szpieg, który lubił szkolne obiady” P. Butchart,
- „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” M. Konopnicka,
- „Masza i Niedźwiedź”,
- Lego Komiksy,
oraz książki o zwierzętach, przyrodzie, rolnictwie, policji i przygodowe.
Na pytanie: Jakie książki chciałbyś (chciałabyś), aby zakupiono do biblioteki szkolnej ? uczniowie odpowiadali:
- dalsze przygody „dziesięciu skarpetek”,
- książki „podobne do mojego życia”,
- o rolnictwie,
- o policji, strażakach,
- o zwierzętach, przyrodzie,
- o minecrafcie,
- „o strachach”,
- kulinarne.
Wyniki ankiety bibliotecznej w klasach IV- VIII
Ankieta biblioteczna w klasach IV- VIII została przeprowadzona zdalnie, za pomocą platformy Teams, w czasie trwania Tygodnia Bibliotek 2021 ( 8- 15 maja), we współpracy z wychowawcami klas. Celem ankiety było poznanie preferencji czytelniczych uczniów i opinii na temat funkcjonowania biblioteki szkolnej. W ankiecie wzięło udział 67% uczniów. 100% uczniów odpowiedziało, że czyta książki. Dwóch uczniów odpowiedziało, że czyta książki z przymusu (lektury szkolne), dla przyjemności czyta 24%, z obu powodów 59% uczniów.
Uczniowie deklarują, że w ciągu tego roku szkolnego przeczytali średnio 6,3 książki.
Czytając lektury szkolne 28% uczniów wybiera lektury z opracowaniem, dla 69% nie ma to znaczenia. Jedna osoba stwierdziła, że nie czyta lektur tylko opracowania.
Ulubione lektury szkolne to:
1. Charlie i fabryka czekolady
2. Pan Tadeusz
3. Mały Książę
4. Chłopcy z Placu Broni
5. Hobbit
6. Kajko i Kokosz. Szkoła latania
Najmniej lubiane lektury:
1. Zemsta
2. Dziady
3. Mikołajek
4. Akademia Pana Kleksa
Systematycznie, w ciągu całego roku szkolnego czyta 52% ankietowanych uczniów, 34% tylko w roku szkolnym, 14% tylko w czasie wolnym (wakacje, ferie).
Droga uczniów do książki:
wypożyczają książki w bibliotece szkolnej - 63%,
wypożyczają w innych bibliotekach – 58%,
kupują przez Internet – 21%,
kupują w księgarni – 14%,
pożyczają od znajomych - 7%,
czytają przez Internet - 3% (jeden uczeń).
Przy wyborze książki uczniowie kierują się głównie tematyką – 79% uczniów oraz tytułem - 24%.
Najbardziej interesują uczniów książki przygodowe – 76% i fantastyka – 28%, a także kryminały, romanse, poezja, książki wojenne i historyczne ( 7%).
Uczniowie polecają swoim koleżankom i kolegom następujące książki:
- Seria „Harry Potter” J. K. Rowling,
- Seria „Percy Jackson i bogowie olimpijscy" R. Riordan,
- Seria „Ania z Zieolonego Wzgórza” L. M. Montgomery,
- „Bracia Lwie Serce” A. Lindgren,
- „Pierścień i Róża” W.M.Thackeray,
- Seria „Mikołajek” René Goscinny,
- „Hobbit” J.R.R.Tolkien,
- „Oskar i Pani Róża” É.-E. Schmitt,
- Seria „Magiczne Drzewo” A. Maleszka,
- „Czarownica piętro niżej” M. Szczygielski,,
- „Przyjaciele zwierząt” A. Marklund,
- „Na Murach Orleanu” C. Lepeigneux,
- „Charlie i fabryka czekolady” R. Dahl,
- „Pan Tadeusz” A. Mickiewicz,
- „Mały Książę” A. de Saint-Exupéry.
Z biblioteki szkolnej korzystają wszyscy uczniowie.
Przynajmniej raz w tygodniu z zasobów biblioteki korzysta 24% uczniów, raz w miesiącu – 31%, rzadziej – 45%.
72% uczniów uważa, że godziny pracy biblioteki są dostosowane do ich potrzeb, 24% - częściowo, jeden uczeń uważa, że nie.
62% uczniów stwierdza, że księgozbiór biblioteki spełnia ich oczekiwania, 14% podaje, że częściowo, jeden uczeń uważa, że nie.
Według uczniów księgozbiór biblioteki należałoby wzbogacić:
o książki przygodowe - 41%,
lektury – 10%,
czasopisma dla młodzieży – jeden uczeń,
książki historyczne - jeden uczeń.
48% uczniów uważa, że nie ma takiej potrzeby, gdyż księgozbiór biblioteki jest zgodny z ich potrzebami.
Na pytanie: Co chciałbyś zmienić w funkcjonowaniu biblioteki szkolnej? jeden uczeń odpowiedział „żeby można było przychodzić do biblioteki o każdej porze dnia”, jeden uczeń „żeby było więcej nowych książek”, pozostali uczniowie nie widzą potrzeby żadnych zmian.
Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w ankiecie oraz za pomoc w przeprowadzeniu ankiety - wychowawcom klas.
Mam nadzieję, że skorzystacie z listy polecanych książek w czasie wakacji.
Miłego czytania! Bibliotekarz szkolny
,
- Szczegóły
„Znajdziesz mnie w bibliotece”. Tydzień Bibliotek 2021
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, świętowany jest w Polsce 8 maja, od 1985 roku i rozpoczyna obchody Tygodnia Bibliotek.{nomultithumb}
Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Znajdziesz mnie w bibliotece” pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie…
Wejdź, rozejrzyj się, poczuj się swobodnie. Między tymi regałami kryją się niesamowite historie, takie z dreszczykiem, przygodowe, czasem nawet miłosne.
Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w bibliotece jak i do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe.
W bibliotece możesz:
- wybierać i wypożyczać książki
- czytać czasopisma
- wyszukiwać informacje -mieć spokój- uśmiechać się- myśleć
A Wy jak postrzegacie bibliotekę?
Zapraszam Was do wzięcia udziału w ankiecie. Celem badania jest poznanie Waszych zamiłowań czytelniczych oraz opinii na temat funkcjonowania biblioteki szkolnej. Ankieta zostanie przeprowadzona na zajęciach z wychowawcą.
Bibliotekarz szkolny