Drodzy Ósmoklasiści,
mam nadzieję, że Wszyscy wykorzystaliście czas izolacji na powtórki do egzaminu. Wiem jednak, że często przed ważnymi wydarzeniami odczuwacie stres. Warto wtedy przeanalizować czas poświęcony na naukę. Docenić samego siebie za wysiłek włożony w przygotowanie się do egzaminu. Należy jednak pamiętać, iż nawet posiadając ogromną wiedzę nie będziemy w stanie osiągnąć sukcesu, jeżeli działający na nas stres będzie zbyt silny i destrukcyjny. W takiej sytuacji konieczne jest umiejętne radzenie sobie ze stresem poprzez kilka ćwiczeń oddechowych, pozytywne myślenie, wiarę we własne możliwości oraz odpowiednią dawkę snu i pożywienia.
ĆWICZENIA ODDECHOWE:
Ćwiczenia oddechowe (przeponowe) krok po kroku:
Zamknij oczy.
Prawą dłoń połóż na brzuchu, lewą - pośrodku klatki piersiowej.
Wykonaj głęboki wdech nosem.
Zatrzymaj powietrze w płucach z wypiętym brzuchem.
Wykonaj wydech przez usta.
Pozwól, aby brzuch wrócił do pozycji wyjściowej.
!Należy pamiętać o tym, aby oddech był spokojny, równomierny i głęboki.
Ćwiczenia oddechowe uwalniające napięcie (wdech relaksu – wydech napięcia)
Usiądź wygodnie na krześle ze stopami na podłodze.
Wykonaj głęboki wdech, wykorzystując przeponę i myśląc przy tym: „Wdycham relaks”.
Zatrzymaj na chwilę powietrze.
Wykonaj wydech przeponą, myśląc przy tym: „Wydycham napięcie”.
Odczekaj chwilę przed kolejnym wdechem
POZYTYWNE MYŚLENIE:
Pamiętaj, że optymiści częściej odnoszą sukces, szybciej dochodzą do siebie po niepowodzeniu, a w obliczu trudności potrafią zmobilizować się do większego wysiłku.
Jak zatem z pesymisty uczynić optymistę?
Po pierwsze:
w przypadku natrętnych myśli krążących po głowie, najlepiej skoncentrować się na czymś innym. Można wykorzystać do tego przypadkowy przedmiot, wziąć go do ręki i przez chwilę wpatrywać się w niego bardzo intensywnie, badać jego kolor, kształt, fakturę.
Po drugie:
„stoczyć wojnę z niepokojącymi myślami”. Powiedzieć sobie w myślach: „Dość tego!”
i skoncentrować się nad rozwiązaniem zadania.
Brzmi banalnie, prawda? Ale to my sami decydujemy o tym, jak nastawiamy się do danej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Zmiana negatywnych przekonań, myśli, że „nic mi się nie uda” na „jestem silna/y, dam radę” nastraja nas pozytywnie do świata i ludzi. Jak wykazują badania, optymiści lepiej radzą sobie na uczelniach, w pracy i w życiu codziennym, a także cieszą się lepszym zdrowiem.
ODPOWIEDNIA DAWKA SNU I ŚNIADANIE!
Przed egzaminem warto się wyspać. Nie zarywaj nocy na powtórki czy naukę, ponieważ może się okazać, że na drugi dzień jesteś tak wyczerpana/y, że nie jesteś w stanie racjonalnie myśleć. Pamiętaj również o śniadaniu. Tu sprawdzi się powiedzenie „człowiek głodny, człowiek zły” i jest w tym wiele prawdy. Dzieje się tak, gdyż głodni nie myślimy racjonalnie, brak nam energii, czujemy się niespokojni. Także zjedz śniadanie.
Bibliografia:
Davis, M., Robin Eshelman, E., McKay. Jak zwalczyć stres i osiągnąć pełen relaks? Trening. Wydanie V. Gliwice 2007. Wyd.: Helion.
Seligman, M., Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie. Poznań 1996. Wyd.: Media Rodzina.
Powodzenia i trzymam za Was mocno kciuki,
Pedagog Katarzyna Jaskowska