"Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki.”
(Jan Paweł II, List do artystów, 1999 r.)
Życie Papieża to bez wątpienia arcydzieło. Budował mosty ( ponti – fex) łączące człowieka z człowiekiem, a wszystkich z Bogiem.
Biografia Karola Wojtyły to wielowymiarowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt współczesnego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi.
Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy i był jednym z najdłuższych w historii. Propagator ekumenizmu odbył 104 pielgrzymki i odwiedził 134 kraje na całym świecie.
Opublikował liczne dokumenty:
14 encyklik,
14 adhortacji apostolskich,
11 konstytucji apostolskich,
45 listów apostolskich,
31 Motu Proprio.
Napisał mnóstwo wierszy i dramatów.
Ponadto w czasie podróży apostolskich wygłosił 3288 przemówień.
Zainicjował ważne wydarzenia dla życia Kościoła:
Światowe Dni Młodzieży,
Światowe Dni Modlitw o Pokój,
Lata Jubileuszowe,
Światowe Spotkania Rodzin.
Jan Paweł II odbył osiem podróży do Ojczyzny. Pierwszy raz do Polski przybył 2 czerwca 1979, kolejne dwie pielgrzymki w roku 1983 i 1987 miały miejsce jeszcze w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Przyczyniły się do powstania „Solidarności” i dekonstrukcji ówczesnego systemu. Następne wizyty odbywał w latach 1995, 1997, 1999. W czasie ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu w sanktuarium w Krakowie – Łagiewnikach.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37. Jego pogrzeb odbył się 8 kwietnia.
Ojciec święty został beatyfikowany 1 maja 2011 roku przez papieża Benedykta XVI, zaś kanonizowany 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie w niedzielę Miłosierdzia Bożego przez obecnego papieża Franciszka.
Polski Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. W uchwale znalazło się następujące uzasadnienie:
„Jego postawa, Jego nauczanie są głęboko wrośnięte w dzieje naszego narodu. Ojciec Święty podkreślał, jak bardzo od uznania godności człowieka, od przestrzegania jego praw, od umiejętności dialogu i przebaczenia, od budowy ładu społecznego na prawdzie, wolności i sprawiedliwości, od szacunku dla każdego człowieka, od obrony każdego życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, od poszanowania rodziny i naturalnej więzi międzyludzkiej, od budowania cywilizacji miłości, jak bardzo od tego wszystkiego zależą szanse społeczeństw i rozwój oraz pokój, zarówno wewnętrzny, jak i międzynarodowy”.
2 kwietnia minęło 15 lat od śmierci Karola Wojtyły, 18 maja celebrowaliśmy setną rocznicę Jego urodzin, zaś 13 czerwca będziemy świętować 10. rocznicę nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II.
Obchody Dni Pamięci Patrona musiały ulec zmianie z powodu pandemii. Przygotowaliśmy jednak kilka alternatywnych działań, którymi objęliśmy uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły.
Duchowe prezenty dla naszego Patrona
2 kwietnia 2020 r. w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II pani dyrektor Małgorzata Wisińska złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową Patrona Szkoły.
17 i 18 maja 2020 r. świętowaliśmy setną rocznicę urodzin słynnego Polaka.
Najlepszym prezentem urodzinowym dla Papieża jest życie zgodne z Jego nauczaniem, czyli życie Ewangelią. Dlatego w niedzielę 17 maja w kościele parafialnym w Brzezinach Stojeszyńskich odbyła się uroczysta msza św. w Jego intencji. Ksiądz Krzysztof Woźniak przypomniał, jak ważna jest osobista łączność człowieka z Chrystusem, którą trzeba ciągle odnawiać i pogłębiać przez modlitwę. W homilii przywołał słowa Ojca Świętego:
„Moi drodzy, módlcie się i uczcie się modlitwy, czytajcie i rozważajcie Słowo Boże, umacniajcie więź z Chrystusem w sakramencie pokuty i Eucharystii, zgłębiajcie problemy życia wewnętrznego i apostolstwa.”
(fragment homilii w czasie liturgii słowa na Placu Adama Mickiewicza, Poznań, 3 czerwca 1997 r.)
Podczas sumy wierni wysłuchali słuchowiska o św. Janie Pawle II pt. „Lolek z ciszy niepokalanej" oraz obejrzeli zdjęcia przedstawiające najważniejsze momenty z życia papieża. Słuchowisko współtworzyli uczniowie naszej szkoły. W role rodziców Karola Wojtyły wcielili się: Kacper Kaproń i Aleksandra Góreczna, zaś narratorowi swego głosu użyczyła pani Monika Brzozowska.
Reporterska relacja przeniosła zebranych w czasy narodzin, chrztu i codziennego życia Karola Wojtyły w przedwojennych Wadowicach. Tekst mówiony dopełniły i wzbogaciły piosenki ilustrujące kluczowe wydarzenia z życia rodziny.
Ważnym elementem nabożeństwa było błogosławienie wiernych relikwiami Świętego Jana Pawła II.
Po Mszy św. wszyscy zebrani udali się pod pomnik wielkiego Polaka, gdzie pani Małgorzata Wisińska i pan Jan Brzozowski, dyrektorzy szkół im. Jana Pawła II, złożyli kwiaty. Na zakończenie wierni odśpiewali ulubioną pieśń Ojca Świętego Barkę.
18 maja 2020 r. o godz. 10:00 nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele wysłuchali e – konferencji poświęconej Świętemu Janowi Pawłowi II. Zorganizowała ją Diecezjalna Rodzina Szkół Świętego Jana Pawła II, do której należy nasza szkoła. E-konferencję poprowadził pan Jan Brzozowski - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku. Wśród gości honorowych znaleźli się: Jego Ekscelencja Krzysztof Nitkiewicz, Lubelski Kurator Oświaty – pani Teresa Misiak, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu – pani Joanna Szmuc, Diecezjalny Asystent Rodziny Szkół Świętego Jana Pawła II – ksiądz Robert Utnik. Wszyscy mówcy w swoich wypowiedziach wskazywali na rangę papieskiego nauczania w wychowaniu młodego pokolenia.
Wielki Polak, papież Jan Paweł II, ale i artysta – dramaturg, aktor - wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest poszukiwanie piękna. Często mówił, że "wiara to dusza poezji". Jednym z ulubionych twórców Karola Wojtyły i Jana Pawła II był Cyprian Kamil Norwid, w którego wierszach sprawy prawdy, piękna, wiary, życia i śmierci zajmują szczególne miejsce. Dla ludzi oddanych sztuce miał misję, której sam był wierny od lat szkolnych, kiedy po raz pierwszy sięgnął po pióro.
Waszym powołaniem […]jest piękno […]w materii słów i dźwięków, w materii barw i tonów, w materii rzeźbiarskiej czy architektonicznych brył, w materii gestów, którymi wyraża się i przemawia to najszczególniejsze tworzywo świata widzialnego, jakim jest ludzkie ciało. „Cóż wiesz o pięknem?...Kształtem jest Miłości”
[…]Kiedy odezwą się moce chaosu...
Twój portret w naszych oknach co dzień nam
przypomni,
co może jeden człowiek, i jak działa świętość.
fragment „Ody na osiemdziesiąte urodziny Jana Pawła II”
Czesław Miłosz
Powyższe słowa przyświecały organizatorowi konkursu literacko – plastycznego – dziekanowi dekanatu modliborzyckiego- Krzysztofowi Woźniakowi.
Celem konkursu było pogłębianie wiedzy na temat życia Jana Pawła II, budzenie postawy szacunku wobec postaci wielkiego Papieża Polaka, integrowanie społeczności szkolnej: dzieci, nauczycieli, rodziców, wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości i odpowiedzialności za swoją pracę, eksponowanie talentów literackich i plastycznych oraz propagowanie właściwych wzorców.
W konkursie wzięli udział członkowie społeczności szkolnej i ich rodziny.
Na konkurs wpłynęło 86 prac: 18 literackich i 68 plastycznych. W czwartek 28 maja 2020 r. nastąpiło jego rozstrzygnięcie.
Jury konkursu w składzie: Beata Wójcik, Monika Brzozowska, Jolanta Zbiżek dziękuje uczestnikom i ich rodzinom za nadesłanie prac.
Wszyscy wykazali się bogatą wyobraźnią, zdolnościami literackimi, plastycznymi oraz ogromną pomysłowością i talentem.
Komisja konkursowa oceniała zgodność z tematem, estetykę wykonania, pomysłowość, oryginalność i kreatywność przekazu. Spośród kilkudziesięciu prac wybrała i nagrodziła najlepsze.
a)Kategoria indywidualna: praca literacka
„Uczę się od Jana Pawła II” – zdrowie, praca, nauka i pomoc innym – to moja przyszłość”. Napisz list, wiersz, rymowane hasło, felieton lub piosenkę - wypowiedzi powinny nawiązywać do nauki Jana Pawła II i obecnej sytuacji pandemii ( na świecie, w Polsce, w domu).
I miejsce - Kacper Paszajew „ Do Jana Pawła II” (kl. VII)
II miejsce – Zuzanna Dziewa Drogi Ojcze Święty ! ( kl. V) – list
III miejsce - Jakub Siembida „ Zadanie” (kl. IV)
III miejsce – Angelika Grzegórska „ Izolacja” (kl. V)
Nagrodę specjalną otrzymuje Aneta Luks (kl. VII) za skomponowanie utworu na cześć Jana Pawła II
Wyróżnienia:
Kacper Krasowski „ Jan Paweł II” (kl. V)
Aleksandra Bryk „Człowiek o wielkim sercu” (kl. V)
Dominik Suchora „Hołd” (kl. VIII)
b) Kategoria indywidualna – praca plastyczna
„Droga do świętości papieża Polaka” – praca plastyczna: dzieciństwo św. Jana Pawła II, lata młodości i studiów, Jan Paweł II – czciciel Maryi lub Jan Paweł II – pielgrzym ( technika dowolna, format A3).
I miejsce – Jolanta Krzysztoń (kl. VI)
I miejsce – Oliwia Wójtowicz (kl. 0)
II miejsce – Gabriel Wójtowicz (kl. VI)
II miejsce – Kacper Kaproń) (kl. VIII)
III miejsce – Jakub Krzysztoń (kl. VIII)
III miejsce - Antonina Radzik (przedszkole)
Wyróżnienia:
Gabriela Skupińska( kl. VII)
Krzysztof Piotrowski (kl. III)
a)Kategoria rodzinna: dekoracja okna
Dekoracja okienna „Św. Janie Pawle II, módl się za nami” – rodzinna dekoracja okna upamiętniająca św. Jana Pawła II (zdjęcie okna lub filmik).
I miejsce – Rodzina Misiaków
I miejsce – Rodzina Kaproniów
II miejsce – Rodzina Najsów
III miejsce - Rodzina Krasowskich
b)Kategoria rodzinna: praca plastyczna
„Rodzina moją siłą” – praca plastyczna: ukazanie wartości: miłość, dobro, praca, wiara, szacunek (technika dowolna, format A3 i większy).
I miejsce – Emilia Dziewa z rodzeństwem (kl. III)
Nagrody dla laureatów i finalistów zostaną wręczone do 26 czerwca 2020 r.
Fundatorem nagród jest ksiądz Krzysztof Woźniak.
Jolanta Zbiżek
- nauczyciel j. polskiego w PSP im. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym