5.png

"Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości."

(Jan Paweł II)

 {nomultithumb}

 Powyższe słowa są nadal aktualne i ważne dla każdego patrioty. Zachęcają do poznania swoich korzeni i zagłębienia się w trudną historię naszego kraju. Podkreślają rolę  Polaków we wspólnym budowaniu lepszej przyszłości.

Patriotyczny tydzień

Poniedziałek (09.11.2020 r. ) –  wysłuchanie przez uczniów (kl. IV-VIII) wykładu przygotowanego przez pana Marka Mazura „ Społeczność gminy Modliborzyce w drodze do wolności w latach 1914-1918”.

Pasjonat historii udzielił odpowiedzi na pytania: Jak wyglądała droga do niepodległości z punktu widzenia mieszkańców dzisiejszej gminy Modliborzyce? Jakie przeżywali trudności? Jakie ważne wydarzenia miały miejsce na naszych terenach?

Opowiedział o  burzliwych  dziejach  zmagań o wolność. Jego barwna i niezwykle sugestywna gawęda  przeniosła  zaintrygowanych słuchaczy w patriotyczną podróż w przeszłość.

Wtorek (10.11.2020 r.) – godz.  11:11 wspólne odśpiewanie on-line  „Mazurka Dąbrowskiego” przez całą społeczność  szkolną (włączenie się w akcję MEN „Szkoła do hymnu”). 

Środa (11.11.2020 r.) -  udział uczniów (kl. IV-VIII) w  I Ogólnopolskim Dyktandzie  na Święto Niepodległości. Dochód z konkursu  zostanie przeznaczony na wybrane  przez piszących cele charytatywne i społeczne.

Uczniu! Rodzicu!

Wesprzyj potrzebujących w duchu patriotyzmu!

Zrób coś dobrego dla potrzebujących, dla języka ojczystego i dla siebie samego!

Okaż szacunek tym,  którzy walczyli za  Ojczyznę!

Pokaż, że doskonale znasz język polski!

Środa (11.11.2020 r.) -  obejrzenie przez uczniów starszych klas filmu  „Niepodległość”  ( 15:10 - TVP Polonia, 20:05 TVP Historia, 12:20 TVP1). Walkę o odzyskanie niepodległości i trud budowy państwa przedstawiono w nim przez pryzmat bezcennych materiałów archiwalnych z lat 1914-1923. W dokumencie pokazano rodaków, którzy na frontach I wojny światowej walczyli z nadzieją, że konflikt zakończy się powrotem ojczyzny na mapę Europy i świata.  Film jest  też swoistą kroniką życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego tamtego okresu.

Czwartek (12. 11.2020 r. )- dzielenie się uwagami i spostrzeżeniami na temat obejrzanego filmu. Redagowanie recenzji na lekcjach języka polskiego przez uczniów starszych klas.

Piątek  (13.11.2020 r.) -  udział uczniów (kl. IV-VIII) w quizie patriotycznym w aplikacji Teams. (Pytania będą dotyczyły wykładu pana Marka Mazura,  hymnu, dyktanda i  filmu. Dla najlepszych przewidziano  nagrodę: ocenę z historii – 50 % poprawnych odpowiedzi – bardzo dobry, co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi - celujący).

 

Alicja Wołkowicz, Agnieszka Gorczyca, Jolanta Zbiżek