- W JAKI SPOSÓB ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI
DO NAUKI W DOMU?
Rodzicu,
- Twoje dziecko powinno mieć stałe miejsce do nauki, musi być ono uprzątnięte ze wszystkich przedmiotów, które mogłoby je rozpraszać;
- Nauka powinna odbywać się o stałych porach, najlepiej w godzinach, w których na co dzień dziecko przebywałoby w szkole;
- Dobrze byłoby, gdyby rodzina przestrzegała godzin przeznaczonych na naukę, a w tym czasie w domu panowała cisza. Postarajmy się wyciszyć radio, telewizor czy głośne rozmowy;
- Pomieszczenie, w którym odbywa się nauka, powinno być często wietrzone;
- Ważne jest odpowiednie oświetlenie oraz wygodne krzesło dopasowane do wzrostu dziecka. Niewygodna pozycja może powodować zmęczenie i znużenie.
- W trakcie nauki w domu należy pamiętać o przerwach (tak jak w szkole). Najlepiej robić krótkie przerwy po skończonym zadaniu lub po prostu po 45 min. nauki.
Każde dziecko jest inne, więc musimy pamiętać o tym, że czas i intensywność nauki musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb i predyspozycji dziecka.
- W JAKI SPOSÓB MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECKO DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ?
Rodzicu,
- Zadbaj o dobrą atmosferę przed rozpoczęciem nauki i odrabianiem lekcji.
Ważne jest, abyś zachował „zimną krew”, gdy dziecko buntuje się i odwleka moment rozpoczęcia pracy. Unikać krzyku, odczekać aż emocje opadną. Dzięki temu minimalizujesz u dziecka ryzyko kojarzenia nauki i odrabiania zdań z napięciem
i stresem. - Podkreślaj sukcesy zamiast braków. Jeśli dziecko ma trudności spróbuj zastosować metody aktywizujące np. na lodówce może pojawić się kartka zatytułowana ,,co już umiem’’- codziennie po czasie poświęconym na naukę zapisz na niej co się dzisiaj dziecko nauczyło. Nawet jeśli to będzie niewiele i tak zapisz najdrobniejszy postęp (nauczyło się cztery słówka, trzy daty, rozwiązało 4 zadania z matematyki). Zwróć uwagę dziecka, jak szybko zapełnia się kartka. Pochwal o ile stało się mądrzejsze przez te kilka dni.
- Rodzicu wspieraj dziecko, ale pamiętaj o tym, że zadania, które uczeń otrzyma powinny być rozwiązywane przez niego. Twoja pomoc powinna ograniczyć się do czuwania czy dobrze zrozumiało polecenie. Ważna jest samodzielność. Dziecko będzie bardziej zmotywowane do pracy i poczuje się za nią odpowiedzialne, gdy będzie samo mogło decydować o niektórych związanych z nią aspektach np. wybierając przedmiot lub zadanie, od którego chciałoby zacząć.
- Motywuj swoje dziecko. Wyrazem miłości każdego rodzica jest uznanie wobec własnego dziecka. Stosując pochwałę dajesz mu siłę i chę
- do pracy. Postaraj się niestosować w komunikacie do dziecka przymiotników typu: jesteś grzeczny, mądry. Spróbuj rozwinąć komunikat skierowany do dziecka, opisz co widzisz np. Karolu jak wchodzę do Twojego pokoju i widzę, że odrabiasz lekcje jestem z Ciebie dumna.
- Bądź wytrwały i konsekwentny. Otocz swoje dziecko troską, wykaż się zrozumieniem. Jeśli poczuje Twoje wsparcie będzie mu łatwiej przejść przez ten trudny czas.
- JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W SIECI?
Rodzicu, przypomnij dziecku o zasadach bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni. Kontrola rodzicielska nad czasem spędzanym w sieci oraz stronami, z których korzysta jest bardzo ważna. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych problemów (Cyberprzemoc, hejt).
W obecnych okolicznościach Twoje dziecko będzie sporo czasu spędzało w wirtualnej przestrzeni, warto wiec z nim porozmawiać i ustalić zasady, które zapewnią mu bezpieczeństwo w sieci. Przypomnij swojemu dziecku, aby:
- Nie ufało osobom poznanym w sieci!
Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci, nie możesz być pewien, kim taka osoba naprawdę jest. Mówi, że ma tyle lat co ty, ale może mieć np. 40! - Mówiło, jeśli coś jest nie tak!
W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej. - Nie podawało swoich danych!
W Internecie posługuj się tylko nickiem (internetowy pseudonim) i nigdy nie podawaj swoich prawdziwych danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy, czy do której szkoły chodzisz. - Szanowało innych!
Pamiętaj, że wzajemny szacunek użytkowników Internetu jest tak samo ważny jak szacunek w realnym życiu. Nie obrażaj nikogo w sieci, aby nie stać się sprawcą cyberprzemocy. Nie pozwól, aby Ciebie obrażano, bo łatwo stać się ofiarą cyberprzemocy (informuj osoby dorosłe, jeśli ktoś z Ciebie szydzi w Internecie).
- Pamiętało, że w sieci nie ma anonimowości!
Każdy Twój ruch w sieci jest rejestrowany. Treści usunięte można odtworzyć. Cokolwiek umieszczasz w sieci rób to z rozwagą.