5.png

  1. W JAKI SPOSÓB ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI
    DO NAUKI W DOMU?

Rodzicu,

  • Twoje dziecko powinno mieć stałe miejsce do nauki, musi być ono uprzątnięte ze wszystkich przedmiotów, które mogłoby je rozpraszać;
  • Nauka powinna odbywać się o stałych porach, najlepiej w godzinach, w których na co dzień dziecko przebywałoby w szkole;
  • Dobrze byłoby, gdyby rodzina przestrzegała godzin przeznaczonych na naukę, a w tym czasie w domu panowała cisza. Postarajmy się wyciszyć radio, telewizor czy głośne rozmowy;
  • Pomieszczenie, w którym odbywa się nauka, powinno być często wietrzone;
  • Ważne jest odpowiednie oświetlenie oraz wygodne krzesło dopasowane do wzrostu dziecka. Niewygodna pozycja może powodować zmęczenie i znużenie.
  • W trakcie nauki w domu należy pamiętać o przerwach (tak jak w szkole). Najlepiej robić krótkie przerwy po skończonym zadaniu lub po prostu po 45 min. nauki.

Każde dziecko jest inne, więc musimy pamiętać o tym, że czas i intensywność nauki musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb i predyspozycji dziecka.

 

  1. W JAKI SPOSÓB MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECKO DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ?

 

Rodzicu,

  • Zadbaj o dobrą atmosferę przed rozpoczęciem nauki i odrabianiem lekcji.
    Ważne jest, abyś zachował „zimną krew”, gdy dziecko buntuje się i odwleka moment rozpoczęcia pracy. Unikać krzyku, odczekać aż emocje opadną. Dzięki temu minimalizujesz u dziecka ryzyko kojarzenia nauki i odrabiania zdań z napięciem
    i stresem.
  • Podkreślaj sukcesy zamiast braków. Jeśli dziecko ma trudności spróbuj zastosować metody aktywizujące np. na lodówce może pojawić się kartka zatytułowana ,,co już umiem’’- codziennie po czasie poświęconym na naukę zapisz na niej co się dzisiaj dziecko nauczyło. Nawet jeśli to będzie niewiele i tak zapisz najdrobniejszy postęp (nauczyło się cztery słówka, trzy daty, rozwiązało 4 zadania z matematyki). Zwróć uwagę dziecka, jak szybko zapełnia się kartka. Pochwal o ile stało się mądrzejsze przez te kilka dni.
  • Rodzicu wspieraj dziecko, ale pamiętaj o tym, że zadania, które uczeń otrzyma powinny być rozwiązywane przez niego. Twoja pomoc powinna ograniczyć się do czuwania czy dobrze zrozumiało polecenie. Ważna jest samodzielność. Dziecko będzie bardziej zmotywowane do pracy i poczuje się za nią odpowiedzialne, gdy będzie samo mogło decydować o niektórych związanych z nią aspektach np. wybierając przedmiot lub zadanie, od którego chciałoby zacząć.
  • Motywuj swoje dziecko. Wyrazem miłości każdego rodzica jest uznanie wobec własnego dziecka. Stosując pochwałę dajesz mu siłę i chę
  • do pracy. Postaraj się niestosować w komunikacie do dziecka przymiotników typu: jesteś grzeczny, mądry. Spróbuj rozwinąć komunikat skierowany do dziecka, opisz co widzisz np. Karolu jak wchodzę do Twojego pokoju i widzę, że odrabiasz lekcje jestem z Ciebie dumna.
  • Bądź wytrwały i konsekwentny. Otocz swoje dziecko troską, wykaż się zrozumieniem. Jeśli poczuje Twoje wsparcie będzie mu łatwiej przejść przez ten trudny czas.

 

  1. JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W SIECI?

Rodzicu, przypomnij dziecku o zasadach bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni. Kontrola rodzicielska nad czasem spędzanym w sieci oraz stronami, z których korzysta jest bardzo ważna. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych problemów (Cyberprzemoc, hejt).

            W obecnych okolicznościach Twoje dziecko będzie sporo czasu spędzało w wirtualnej przestrzeni, warto wiec z nim porozmawiać i ustalić zasady, które zapewnią mu bezpieczeństwo w sieci. Przypomnij swojemu dziecku, aby:

  1. Nie ufało osobom poznanym w sieci!
    Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci, nie możesz być pewien, kim taka osoba naprawdę jest. Mówi, że ma tyle lat co ty, ale może mieć np. 40!
  2. Mówiło, jeśli coś jest nie tak!
    W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej.
  3. Nie podawało swoich danych!
    W Internecie posługuj się tylko nickiem (internetowy pseudonim) i nigdy nie podawaj swoich prawdziwych danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy, czy do której szkoły chodzisz.
  4. Szanowało innych!

Pamiętaj, że wzajemny szacunek użytkowników Internetu jest tak samo ważny jak szacunek w realnym życiu. Nie obrażaj nikogo w sieci, aby nie stać się sprawcą cyberprzemocy. Nie pozwól, aby Ciebie obrażano, bo łatwo stać się ofiarą cyberprzemocy (informuj osoby dorosłe, jeśli ktoś z Ciebie szydzi w Internecie).

  1. Pamiętało, że w sieci nie ma anonimowości!

Każdy Twój ruch w sieci jest rejestrowany. Treści usunięte można odtworzyć. Cokolwiek umieszczasz w sieci rób to z rozwagą.