5.png

     Zamość – renesansowe miasto idealne, „Perła Renesansu", "Padwa Północy", "Miasto Arkad Odrodzenia" – jest jednym z najpiękniejszych miast, którego architektura, obecna na każdym kroku historia i współczesne oblicze zachwycają przybywających każdego roku turystów. 14 grudnia 1992 r. zamojski zespól staromiejski został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzję o budowie miasta Jan Zamojski, Kanclerz i Hetman Wielki Koronny, jeden z najświatlejszych umysłów swojej epoki, ogłosił 10 kwietnia 1580 r. Miasto zaprojektował na planie nieregularnego pięcioboku, do którego dostępu broniły potężne mury, włoski architekt Bernardo Morando. To właśnie w Zamościu powstała trzecia w Rzeczypospolitej uczelnia wyższa - Akademia Zamojska. Przybywali  do niej studenci i profesorowie z całej Europy. Zamość był miejscem współistnienia różnych narodowości i religii, między innymi Ormian, Żydów Sefardyjskich, Greków, Włochów czy Niemców.Najpiękniejszy w tej części Europy Rynek Wielki, kamienice kupców ormiańskich, liczne świątynie i pozostałości fortyfikacji zachwycają od lat.

     To niezwykle urokliwe miasto oczarowało również klasę 3 gimnazjum, która 25 lutego przybyła do  słynnej twierdzy. Pierwszą atrakcją wycieczki było lodowisko mieszczące się na rynku. Uczniowie wraz z opiekunkami przez 1,5 godziny jeździli na łyżwach. Zmęczeni, ale zadowoleni  wychowankowie wyruszyli trasą wytyczoną przez przewodniczkę z biura turystycznego Quand .

 Oto etapy 2, 5 godzinnej wędrówki po Zamościu:

 Muzeum Zamojskie -  zwiedzanie wnętrza kamienicy bogatego kupcaormiańskiego (parter), obejrzenie XVII-wiecznej makiety miasta ,zapoznanie się z ideą powstania miasta idealnego.

 Rynek Wielki z arkadowymi kamienicami i ratuszem.

 Rynek Solny i Wodny (fontanna, klasztor klarysek). 

Akademia Zamojska,

 Park na terenach pofortecznych.

 Synagoga renesansowa wraz z mykwą.

 Nadszaniec, mury miasta i bramy ( punkt widokowy).

Pomnik Jana Zamoyskiego i Pałac.

Katedra zamojska.

Kościół franciszkanów.

Brama Szczebrzeska

Pomnik Jana Zamoyskiego

Stara i Nowa Brama Lubelska

Stara i Nowa Brama Lwowska

Plateau bastionu św. Michała– strzelanie z armaty i otrzymanie tytułu puszkarzy Zamościa.

W godzinach popołudniowych obejrzeliśmy film „Tajemnice lasu” w kinie Stylowy. Na koniec udaliśmy się do galerii Twierdza, w której kupiliśmy pamiątki.

Marta Michna , Jolanta Zbiżek