Uncategorised
- Szczegóły
30 października w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym odbyła się uroczystość pasowania na ucznia – wyjątkowy dzień, na który z niecierpliwością czekali wszyscy pierwszoklasiści. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Burmistrz Modliborzyc – pan Witold Kowalik, ks. dziekan Dekanatu Modliborzyckiego – Krzysztof Woźniak, pani Alfreda Gierłach – bibliotekarka Filii Bibliotecznej w Stojeszynie Pierwszym, a także rodzice uczniów klasy I.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Wisińska, która serdecznie powitała wszystkich zebranych i skierowała ciepłe słowa do najmłodszych uczniów rozpoczynających swoją szkolną przygodę.
W części artystycznej wystąpili bohaterowie symbolizujący porę roku – pani Jesień oraz Dobra Wróżka, którzy towarzyszyli pierwszakom w ich pierwszym szkolnym występie. Uczniowie zaprezentowali wiersze, piosenki i krótkie scenki, udowadniając, że są gotowi, by zostać pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Najważniejszym momentem uroczystości był akt pasowania na ucznia, którego dokonała pani dyrektor Małgorzata Wisińska. Pierwszoklasiści złożyli również ślubowanie na sztandar szkoły, przyrzekając sumiennie wypełniać obowiązki ucznia i być dobrymi kolegami.
Na pamiątkę tego wyjątkowego dnia dzieci otrzymały upominki od uczniów klasy VIII, rodziców oraz przybyłych gości. Po części oficjalnej goście zaproszeni, pierwszoklasiści wraz z rodzicami udali się na poczęstunek, który był miłym zakończeniem uroczystości. To był dzień pełen emocji, radości i wzruszeń. Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w nauce oraz samych radosnych chwil w murach naszej szkoły!
Wychowawca kl. I-Dorota Żurawicz
- Szczegóły
Jesień to czas gdzie przyroda się zmienia, to wielobarwne dywany liści w parkach i lasach, to snujące się nitki babiego lata, to zwierzęta przygotowujące się do zimy, odlatujące ptaki to tajemnicza cisza.
22 października dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach, które przeprowadzili pracownicy Parku Krajobrazowego w Janowie Lubelskim. Panie opowiedziały dzieciom o zwierzętach mieszkających w lesie i w parku, o przygotowaniach leśnej zwierzyny do zimy. Dzieci dowiedziały się które zwierzęta zapadają w sen zimowy i jak przygotowują się do okresu zimowego Panie zwróciły uwagę na to jak należy zachować się w sytuacji zetknięcia z dzikimi zwierzętami.
Pracownicy Parku Krajobrazowego przypomniały dzieciom, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy czyli zwierząt w nich mieszkających. Dzieci mogły posłuchać odgłosów różnych gatunków sów.
Zajęcia były bardzo ciekawe, dzieci wykazały się także dużą znajomością na temat życia mieszkańców lasu.
Dziękujemy Pracownikom Parku Krajobrazowego za bardzo ciekawy sposób przekazania cennych wiadomości naszym przedszkolakom.
Wychowawcy przedszkola Agnieszka Kaproń i Monika Jaskowiak
- Szczegóły
Dnia 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Chleba, z tej okazji przedszkolaki wzięły udział w warsztatach, Od ziarenka do bochenka”, organizowanych przez Osadę Leśną ,,Doboszówka”.
Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi piekarze, gdyż wyrabiały samodzielnie chleb. Dowiedziały się jak powstaje mąka, jak robi się chleb i na czym polega praca rolnika jak również piekarza. Dowiedziały się także jakie są rodzaje chleba, jakie są zboża i jaką drogę zboże musi przejść zanim powstanie mąka. W oczekiwaniu na chlebek, który wypiekał się w piecu, dzieci zwiedziły mini ZOO. Dużą atrakcją były alpaki, które maluchy mogły karmić, ale także króliki i kozy. Następnie przedszkolaki obserwowały z czego powstaje masło a później samodzielnie robiły.
Podsumowaniem wyjazdu była degustacja pysznego masła ze świeżym chlebem. Dzieciom bardzo smakowały kanapeczki ze ,,swojskim’’ masłem a także pyszna maślanka. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał swój chlebek i mógł go zabrać do domu bo warto pamiętać, że chlebem trzeba się dzielić.
Agnieszka Kaproń
- Szczegóły
W dniach 24-26 października odbyło się w szkolenie dla nauczycieli przyrody pod nazwą „Odkryj , doświadcz, inspiruj innych. Czyli od nauczyciela, który działa do ucznia , który odkrywa”. Był to trzeci turnus szkoleniowy zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Podczas trzydniowych warsztatów nauczyciele przedmiotów przyrodniczych uczestniczyli w inspirujących zajęciach praktycznych, laboratoryjnych oraz terenowych do Ojcowskiego Parku Narodowego. Nauczyciele z całej Polski mieli możliwość wymiany doświadczeń, pomysłów oraz konsultacji w ramach nauk przyrodniczych. Warsztaty składały się z 6 spotkań dotyczących różnorodnej tematyki ekologicznej „Wokół plastiku. STEAMowe śledztwo i IBLowe dociekanie”, wykorzystanie długopisów 3D w praktyce szkolnej czy ukazujące magię wody i doświadczeń fizycznych wykorzystanych na lekcjach przyrody. W warsztatach uczestniczyła nauczycielka chemii pani Agnieszka Dziewa
Wydarzenie jest organizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Edukacji Narodowej: Zadanie pn. „Odkryj, doświadcz, inspiruj innych. Czyli od nauczyciela, który działa – do ucznia.” jest finansowane ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach programu pn. „Odkrywcy”, ustanowionego przez Ministra Edukacji komunikatem z dnia 31 marca 2025 roku, na podstawie umowy MEN/2025/DK/636.
@Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych
@Ministerstwo Edukacji
Agnieszka Dziewa











