Pierwsze dni miesiąca listopada to czas gdy wspominamy bliskich zmarłych, ludzi, którzy odeszli, a przecież są obecni w naszej świadomości. Wciąż są wspominani w słowach modlitwy, ich miejsca spoczynku są odwiedzane, a zapalone znicze stają się symbolem ich obecności pośród nas. Chyba najlepsze co można ofiarować tym, którzy odeszli to pamięć o nich. Pamięć wyrażana wspomnianą modlitwą, religijnymi obrzędami, ale też wspólną rozmową, przekazywanymi przez lata opowieściami, pamiątkami i fotografiami osób zmarłych, zasługujących na upamiętnienie. Wszakże ma to głęboki sens bo obojętność wobec przemijania, wymazanie z pamięci naszych przodków i dokonań minionych pokoleń jest skazaniem nas samych na powtórzenie ich błędów i niemożność skorzystania z doświadczeń poprzedników.
Ogólnopolski program kulturalno-oświatowy o nazwie „Szkoła Pamięta” ma na celu przywracanie pamięci o regionalnych i narodowych bohaterach, patriotach, ludziach zasłużonych dla kraju i lokalnej społeczności. W tenże program edukacyjny włączyła się szkolna społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Stojeszynie Pierwszym. Wszakże w naszym regionie nie brak ludzi zasłużonych dla powiatu, gminy, a nawet lokalnego szkolnictwa. Już od kilku miesięcy trwa ożywiona dyskusja, podjęta na forum społeczności lokalnej i szkolnej, na temat wybitnych nauczycieli, patriotów, pracowników dawnej szkoły w Stojeszynie: Stefanie Chrzanowskim i Stefanie Bąku. W roku obecnym upływa 80 lat od śmierci tych pedagogów, a przecież mieszkańcy Stojeszyna i gminy Modliborzyce wciąż z sympatią o nich opowiadają. Serdecznie wspominają tych ludzi nie tylko, sędziwi dziś, ich dawni uczniowie, ale też pokolenia, które są dziećmi, wnukami lub prawnukami tychże uczniów. Nie może dziwić, że temat życiorysu i dokonań tych pedagogów, w oparciu o dokumenty archiwalne, wspomnienia i pamiątki rodzinne, stał się przedmiotem debaty jaka odbyła się budynku szkoły w Stojeszynie. W dyskusji wzięli udział nauczyciele i uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i przedszkola.
Nieprawdą jest jakoby młodzież szkolna nie wyrażała zainteresowania, odległą wszak dlań, przeszłością. Zarówno starsza jak i młodsza grupa żywo interesuje się przeszłością swojej gminy i miejscowości; zadano mnóstwo pytań i poruszono wiele wątków, które winny stać stać się tematem kolejnych publikacji i rozważań na forum szkolnym i środowiska lokalnego. W podsumowaniu całego spotkania i dyskusji nasuwa się pytanie. Czy historia i bohaterowie sprzed ośmiu dekad są dziś dla młodzieży oderwaną od rzeczywistości abstrakcją, którą trudno (a może wprost: nie warto) się interesować? Nic podobnego. Wspólna dyskusja, oprócz poszerzania wiadomości merytorycznych, dowiodła, że społeczność na każdym etapie potrzebuje odniesień do przeszłości, która spaja, zachwyca i uczy, a przez to łączy lokalną wspólnotę.
Szkolna społeczność
Zespołu Placówek Oświatowych w Stojeszynie