5.png

Święto Niepodległości jest najważniejszym z polskich świąt narodowych. Ze wszech miar słusznie, bo 106 lat temu; 11 listopada 1918 roku Polacy odzyskali niepodległość po 123 latach niewoli. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia w całym kraju odbywają się obchody upamiętniające rocznice przywrócenia Polsce suwerenności. Lokalne samorządy, parafie i szkoły wypracowały nawet własne sposoby celebrowania dnia 11 listopada. Nie inaczej jest w gminie Modliborzyce i w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zespole Placówek Oświatowych w Stojeszynie Pierwszym.

Każdego roku społeczność szkolna placówki oświatowej w Stojeszynie Pierwszym, przygotowuje i przedstawia apel na cześć Dnia Niepodległości. Część artystyczna najpierw wystawiana jest w szkole a następnie akademia prezentowana jest w kościele parafialnym w Brzezinach, gdzie występy utalentowanej młodzieży mogą podziwiać licznie zgromadzeni parafianie. Podczas tegorocznej akademii nie zabrakło wykonania patriotycznych wierszy, pieśni, hymnu państwowego i hymnu szkoły. W rzeczy samej artyzmu z jakim młodzież szkoły w Stojeszynie Pierwszym potrafi deklamować i śpiewać nie powstydziliby się najlepsi aktorzy w kraju. Uczniowie po mistrzowsku zagrali bohaterskich wojaków z epoki, wprawdzie umundurowanych na modłę współczesną, ale duchem i zaangażowaniem niczym nie różniących się od walecznych żołnierzy z Legionów. Zgromadzona w świątyni publiczność z aplauzem przyjęła część artystyczną a msza w intencji Ojczyzny i wspólna modlitwa była ukoronowaniem obchodów Dnia Niepodległości.

Niemniej prawdą jest, że szkolne akademie i msze w intencji Polski i Polaków celebrowane są nie tylko dnia 11 listopada. Czymże to święto narodowe na gruncie szkoły i parafii różni się od innych świąt? Otóż tego dnia kościół parafialny stał się miejscem, w którym lokalna społeczność zgromadziła ku czci i dla dobra Ojczyzny. Kapłan, nauczyciele, rodzice, seniorzy, młodzież szkolna i rodziny uczniów współdziałają ze sobą i współtworzą proces wychowawczy. Pokazują młodemu pokoleniu wzorce zachowań i wartości. Doprawdy, trudno o lepszą lekcję patriotyzmu i dobitniejszego wyjaśnienia pojęcia wspólnoty.

Tak jak 106 lat wcześniej Polacy różnych przekonań, profesji i funkcji społecznych, jako obywatele wielkiego narodu, ale też członkowie lokalnych wspólnot jednoczą się dla dobra i ku czci państwa polskiego. W tym działaniu analogii do przeszłości jest więcej. Pamiętajmy, że po radosnym dniu 11 listopada 1918 roku, przyszły kolejne dni,  miesiące bohaterskich ale i dramatycznych zmagań o utrzymanie niepodległości; wszakże zakończonych sukcesem. Tak też obecnie; nazajutrz po święcie narodowym wszyscy wrócą do codziennych zajęć; pracy, nauki dla kraju, regionu, rodziny. I tak jak odnieśli sukces nasi przodkowie ponad wiek wcześniej, tak i dzisiejsi Polacy są w stanie odnosić sukcesy. Zaprawdę historia lubi się powtarzać. 

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Stojeszynie Pierwszym