Aktualności
Wycieczka Wieliczka – Kraków – Kalwaria Zebrzydowska
- Szczegóły
10 października 2022 roku, korzystając z możliwości dofinansowania z rządowego programu „Poznaj Polskę”, wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę. Pierwszym punktem naszej podróży była kopalnia soli w Wieliczce - jedna z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie i najdłużej czynna. Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO w 1978 roku jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie. Na własne oczy mogliśmy podziwiać cudowne podziemne jeziora solankowe, niesamowite rzeźby wykonane z soli, a nawet sprawdzić słoność ścian i innych elementów konstrukcji;)
Po prawie trzech godzinach podziemnych wędrówek ruszyliśmy w dalszą drogę do Krakowa. W naszej dawnej stolicy zwiedziliśmy piękne zabytki Wzgórza Wawelskiego oraz Starego Miasta, pomnika kultury polskiego narodu z najwspanialszymi dziełami z całego tysiąca lat historii tego miejsca.
Drugi dzień naszej niesamowitej wycieczki rozpoczęliśmy od poznania historii Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Miejsce to, to nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych. Patron naszej szkoły Ojciec Święty Jan Paweł II wielokrotnie i przy różnych okazjach podkreślał swoje wielorakie związki z sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, do którego pielgrzymował od dzieciństwa.
Naszą wycieczkę zakończyliśmy wizytą w Energylandii, największym parku rozrywki w Polsce. Pomimo jesiennej pory pogoda nas nie zawiodłaJ Bardzo dziękujemy naszym opiekunom p. M. Piotrowskiej, D. Żurawicz i E. Kamińskiej – Rząd, słowa podziękowania kierujemy także do p. M. Doleckiej - Jocek naszej p. Sekretarz Gminy, która dołożyła wszelkich starań abyśmy mogli skorzystać z rządowego programu dofinansowania „Poznaj Polskę”.
Sztafetowe Biegi Przełajowe
- Szczegóły
Piątego października 2022 w Potoczku odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe dzieci i młodzieży powiatu janowskiego. Uczniowie szkoły w Stojeszynie wzięli udział w tej sportowej imprezie. Właściwie to nasza szkoła była reprezentowana we wszystkich konkurencjach (może za wyjątkiem dziewcząt starszych, które w ostatniej chwili zdecydowały się pozostać i sumiennie pracować na lekcjach). Mimo to trzeba zauważyć, że szkoła choć niewielka zaangażowaniem naszych uczniów przewyższyła dużo liczniejsze placówki oświatowe, które wystawiły jedną lub dwie grupy do rywalizacji. Zmagania rozpoczęły się o godzinie dziewiątej rano i rozpoczęli je chłopcy starsi. Po początkowych powodzeniach dwóch biegaczy ostatecznie musieliśmy zadowolić się trzecim miejscem w powiecie. Następnie do walki przystąpili uczniowie grupy młodszej chłopcy i dziewczęta. Wprawdzie waleczności, inwencji a nawet ochoty do zbierania grzybów nikt naszym sportowcom nie mógł odmówić to jednak i tu nie było dane awansować naszym chwatom do szczebla rejonowego. Jednakże wszyscy sportowcy wrócili ze zmagań zadowoleni, nagrodzeni dyplomami, pucharami a nawet (tu już sponsorem był las i przyroda) siatkami pełnymi grzybów i to chyba był najważniejszy cel tego spotkania, który został w pełni osiągnięty.
Nauczyciele i pedagodzy ZPO Stojeszyn
Spotkanie z policjantem – „Bezpieczna droga do szkoły”
- Szczegóły
Uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki wzięli udział w spotkaniach z policjantem, Panią Faustyną Łazur aspirant sztabową z Powiatowego Posterunku Policji w Janowie Lubelskim. Zaproszony gość przypomniał zasady ruchu drogowego oraz przekazał wiele istotnych informacji dotyczących bezpieczeństwa dzieci i uczniów, takich jak:
- Bezpieczeństwo dzieci na drodze:
- Do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca nieznane oraz mało bezpieczne.
- Jeśli nie ma chodnika idź poboczem lewej strony jezdni.
- Nie przechodź przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
- Przez jezdnię przechodź w miejscach wyznaczonych np. pasami lub oznaczonych sygnalizacja świetlną.
- Pamiętaj zawsze przechodź na zielonym świetle.
- Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej ustaw się przy krawędzi chodnika, zobacz czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewnij się czy z lewej strony jezdni nie nadjeżdża samochód. Kiedy jesteś pewny, że nie nadjeżdża żaden samochód możesz przejść przez jezdnię.
- Nigdy nie przebiegaj przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło jesteś na pasach.
- Nigdy nie wychodź na jezdnię zza samochodu.
- Noś elementy odblaskowe widoczne dla nadjeżdżających np. umieszczone na plecakach czy częściach ubioru zewnętrznego.
- Uwaga na nieznajomych:
- Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznaną osobę powiadom o tym zdarzeniu rodziców lub opiekuna.
- Nie przyjmuj od osoby nieznajomej słodyczy, zabawek, pieniędzy mimo namowy, nigdy nie można być pewnym czy osoba obca ma względem Ciebie dobre zamiary.
- Nie ufaj obcej osobie, nie oddalaj się z taką osobą od miejsca zamieszkania nawet jeśli będziesz przez taką osobę zachęcany i namawiany.
- Nigdy nie wsiadaj do samochodu nieznajomej osoby, nawet jeśli taka osoba proponuje Ci podwiezienie do domu np. nowym, świetnym samochodem - może Tobie grozić niebezpieczeństwo ze strony tej osoby.
- Uwaga na psy:
- Nie dotykaj i nie głaskaj psa, który jest Tobie nieznany.
- Nie wchodź na teren prywatny pilnowany przez psa.
- Nigdy nie drażnij psów, nawet jeśli są za ogrodzeniem.
Podczas rozmowy ze starszymi uczniami poruszony został również temat cyberzagrożeń, poszanowania mienia publicznego oraz używek i innych zagrożeń, jakie może napotkać młodzież.
Dziękujemy Pani Policjant za cenną lekcję, która miała na celu działania informacyjno - profilaktyczne oraz zapobieganie zachowaniom ryzykownym wśród nieletnich.
Dzień jabłka
- Szczegóły
,,Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące…
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!”
Najbardziej znany polski owoc ma swoje święto 28 września.
Również w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja wszystkich dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu walorów zdrowotnych i odżywczych.
Obchody Dnia Jabłka rozpoczęliśmy od rozmów na temat jego wyglądu, koloru, wielkości, kształtu oraz smaku.
Dzieci wszechstronnie poszerzały wiedzę o jabłku. Poznawały różne gatunki jabłek, rozpoznawały kształt, zapach, kolor, smak. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Tego dnia przedszkolaki również śpiewały wspólnie piosenki o jabłuszku, zatańczyły również "jabłkowy" taniec. Każda grupa wykonała pracę plastyczną przedstawiającą jabłko. Po emocjach związanych z zabawą najbardziej oczekiwanym punktem dnia był jabłkowy poczęstunek.
Wychowawcy przedszkola
Strona 124 z 276











