Aktualności
Akademia Bezpiecznego Puchatka
- Szczegóły
W tym roku szkolnym uczniowie klasy I z naszej szkoły realizują XIV edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Głównym celem programu jest wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu oraz w czasie zabawy.
W ramach programu we wrześniu pierwszoklasiści uczestniczyli w zajęciach pt. ,,Jesteśmy bezpieczni w szkole”. Podczas zajęć uczniowie poznali postać Kubusia Puchatka i jego 5 przyjaciół. Dzieci obejrzały film edukacyjny oraz z zaangażowaniem wypełniały karty pracy otrzymane od organizatorów. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania w szkole, na wycieczce oraz w różnych porach roku. Wykonali też rysunki ilustrujące poznane zasady bezpieczeństwa. Kubuś Puchatek przypomniał dzieciom numery alarmowe oraz w jakich sytuacjach należy ich używać. Uczestnictwo w zajęciach wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.
Realizacja zadań wynikających z programu z pewnością pozytywnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa uczniów w naszej szkole.
Podczas zajęć zostały zrobione dzieciom zdjęcia z wykorzystaniem aparatu zakupionego dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.
Eliza Gomółka
80. ROCZNICA PACYFIKACJI KALENNEGO I WIOSEK LEŚNYCH
- Szczegóły
80. ROCZNICA PACYFIKACJI KALENNEGO I WIOSEK LEŚNYCH
Dnia 2 października 2022 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę pacyfikacji Kalennego i wiosek leśnych. Nasza szkoła również celebrowała to ważne święto. Pani dyrektor Małgorzata Wisińska, nauczyciele oraz przedstawiciele społeczności szkolnej oddali hołd ofiarom niemieckiego terroru.
2 października 1942 r. na terenie Lasów Janowskich rozegrały się tragiczne wydarzenia. Niemieccy okupanci spacyfikowali wieś Kalenne, Gwizdów i Ciechocin. Zginęło wówczas 77 osób, w tym dzieci, kobiety i starcy. Mieszkańcy zostali rozstrzelani, zaś ich gospodarstwa spalone.
W 80. rocznicę tego wydarzenia przedstawiciele władz samorządowych, delegacje szkół oraz mieszkańcy Gminy Modliborzyce uczcili pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń, składając wieńce i znicze przy pomniku. Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą sprawowaną w intencji pomordowanych. Następnie wysłuchano przemówienia Burmistrza Modliborzyc Witolda Kowalika. Pod pomnikiem wartę honorową pełniła Grupa Rekonstrukcyjno- Historyczna im. płk Tadeusza Zieleniewskiego. Następnie odczytano apel poległych oraz oddano salwę honorową. Wspólnie zostały odśpiewane pieśni patriotyczne przy akompaniamencie orkiestry dętej. Na zakończenie zgromadzeni wysłuchali montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół w Modliborzycach. Dla wszystkich zgromadzonych był to niezapomniany czas refleksji i zadumy.
Samorząd Uczniowski
Pokazy chemiczne na UMCS
- Szczegóły
Dnia 30.09.2022 uczniowie klas 5-8 naszej szkoły brali udział w wycieczce do Lublina. Głównym punktem wyjazdu były pokazy chemiczne organizowane przez wydział Chemii UMCS.
Podczas pokazów zaprezentowano różnego rodzaju doświadczenia chemiczne. Począwszy od prostych z zastosowaniem substancji powszechnie dostępnych, aż po te najbardziej spektakularne. Pojawiły się doświadczenia kolorowe: światła drogowe, wykrywanie roztworów o różnych odczynach za pomocą wywaru z czerwonej kapusty, otrzymywanie sztucznej krwi. Nie obyło się bez wybuchów i ognia co oczywiście wzbudzało największą ekscytację. Zaprezentowano spalanie czystego wodoru oraz mieszaniny wodoru z powietrzem. Uczniowie wiedzą już, że z tym gazem nie ma żartów. Młodzież nie tylko oglądała ale także aktywnie uczestniczyła w pokazach.
Tego typu działania edukacyjne pomagają uczniom w zapamiętywaniu i zrozumieniu wiedzy chemicznej rozwijają ich pasje badawcze oraz zainteresowanie światem nauki.
Po pokazach jeszcze kino z dobrym filmem animowanym, chwila dla siebie w Centrum Handlowym i zmęczeni ale szczęśliwi i bogatsi o nową wiedzę uczniowie wrócili do domów.
Agnieszka Dziewa
Dzień chłopaka w naszej szkole…
- Szczegóły
W dniu 29 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczęta z samorządu szkolnego złożyły wszystkim chłopcom życzenia. Przewodnicząca samorządu szkolnego zaśpiewała piosenkę z dedykacją a na koniec dziewczyny wręczyły chłopakom słodki poczęstunek w postaci własnoręcznie upieczonych pierniczkowych serduszek. Mamy nadzieję, że chłopcy poczuli się w tym dniu wyjątkowo i mimo pochmurnego i deszczowego dnia wprowadziliśmy ich w dobry nastrój.
Strona 125 z 276











